
Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp, ogłosiła plany redukcji kolejnych 10 000 miejsc pracy.
Będzie to druga fala masowych zwolnień giganta technologicznego, który w listopadzie ubiegłego roku zwolnił 11 000 pracowników. Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, powiedział, że cięcia będą „trudne”. Powiedział personelowi, że oprócz redukcji 10 000 miejsc pracy, 5000 wakatów w firmie pozostanie nieobsadzonych.
W notatce Zuckerberg przekazał pracownikom, że jego zdaniem firma doznała „pokornego przebudzenia” w 2022 r., kiedy doświadczyła dramatycznego spadku przychodów. Meta wcześniej ogłosiła , że w ciągu trzech miesięcy do grudnia 2022 r. zyski spadły o 4% rok do roku – choć udało jej się osiągnąć zysk w wysokości ponad 23 mld USD.
Zuckerberg wymienił wyższe stopy procentowe w USA, globalną niestabilność geopolityczną i zwiększone regulacje jako niektóre z czynników przyczyniających się do spowolnienia. “Myślę, że powinniśmy przygotować się na możliwość, że ta nowa rzeczywistość gospodarcza będzie trwała przez wiele lat” – powiedział.
Ostatnie redukcje miejsc pracy pojawiają się, gdy firmy, w tym Google i Amazon, zmagają się z tym, jak zrównoważyć środki cięcia kosztów z koniecznością zachowania konkurencyjności. Na początku tego roku Amazon ogłosił, że planuje zwolnić ponad 18 tys. swoich pracowników.
Według layoffs.fyi, który śledzi utratę miejsc pracy w sektorze technologicznym, w 2023 r. zwolniono ponad 139 033 miejsc pracy w branży technologicznej (stan na 17.03.2023 r.).
Harmonogram cięć
Mark Zuckerberg powiedział, że zespół rekrutacyjny jako pierwszy zostanie poinformowany, czy dotknęły ich cięcia, i dowie się w środę. Nakreślił również, kiedy inne zespoły zostaną poinformowane.
„Spodziewamy się ogłoszenia restrukturyzacji i zwolnień w naszych grupach technicznych pod koniec kwietnia 2023 r., a następnie w naszych grupach biznesowych pod koniec maja 2023 r.” – napisał we wtorkowej notatce dla personelu .
„W niewielkiej liczbie przypadków zakończenie tych zmian może potrwać do końca roku.
„Nasze harmonogramy dla międzynarodowych zespołów również będą wyglądać inaczej, a lokalni liderzy przekażą więcej szczegółów”.
Przyzwyczajamy się do wiadomości o dużych zwolnieniach w branży technologicznej, ponieważ giganci sektora zaciskają pasa. Wiele korporacji takich jak Meta zarabia większość pieniędzy na reklamach. Teraz stawiają czoła problemom: spadające przychody z reklam, od firm oraz baza użytkowników, która ma mniej pieniędzy do wydania.
Firmy z Doliny Krzemowej mają tendencję do nadmiernej rekrutacji z dwóch powodów. Po pierwsze, mają personel gotowy do obsługi nagłego wzrostu, który może się zdarzyć (wystarczy spojrzeć na TikTok). Po drugie, aby zatrzymać osoby postrzegane jako „najwybitniejsze talenty technologiczne”, których nie chcą oddać swoim rywalom.
Pan Zuckerberg powiedział, że nie będzie nowych pracowników, dopóki restrukturyzacja nie zostanie zakończona. Dodał, że jego celem było uczynienie firmy „bardziej płaską” poprzez „usunięcie wielu warstw zarządzania”.
Poświęcił też część swojej korespondencji pracy hybrydowej. Jego twierdzenia, że inżynierowie oprogramowania, którzy dołączyli osobiście do Meta, osiągali lepsze wyniki niż ci, którzy dołączyli zdalnie. Zuckerberg sugeruje, że praca hybrydowa zostanie poddana kontroli w bieżącym roku.
„Inżynierowie na wcześniejszym etapie kariery osiągają lepsze wyniki, jeśli pracują osobiście z kolegami z zespołu przez co najmniej trzy dni w tygodniu” — napisał Zuckerberg.
Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!
[…] dotknęły 9 000 pracowników. Wcześniej pisałem również o zwolnieniach 10 000 pracowników Meta (właściciel Facebook, Instagram, WhatsApp). Praktycznie każda korporacja wprowadza ogromne […]
[…] W zeszłym tygodniu Meta, która jest także właścicielem Instagrama i WhatsApp, ogłosiła plany redukcji 10 000 miejsc pracy. Artykuł o tym powstał 17 marca 2023 roku. […]