Historia Windows Phone: Przegląd systemu operacyjnego Microsoftu

Źródło: Notebookcheck
Spis treści
  1. Wprowadzenie
  2. Historia
  3. Wersje systemu Windows Phone
  4. Windows Phone vs Windows 10 Mobile
  5. Pierwsze telefony z Windows Phone
  6. Pierwsze telefony z Windows 10 Mobile
  7. Microsoft Continuum
  8. Bezpieczeństwo Windows 10 Mobile
  9. Podusmowanie

Wprowadzenie

System Windows Phone to system operacyjny stworzony przez Microsoft dla smartfonów, który został wprowadzony na rynek w 2010 roku. System ten charakteryzował się minimalistycznym interfejsem, płynnym działaniem oraz świetną integracją z usługami Microsoftu, takimi jak OneDrive czy Office. Windows Phone posiadał funkcje takie jak tryb ciemny czy Live Tiles, umożliwiającą dynamiczne wyświetlanie informacji na ekranie.

W 2015 roku Microsoft wydał system Windows 10 Mobile, który był kontynuacją systemu Windows Phone. System ten wprowadził wiele nowych funkcji. Przykładowo interfejs kontroli gestów, wsparcie dla aplikacji uniwersalnych, a także wbudowany tryb Continuum. Tryb Continuum umożliwiał połączenie smartfona z monitorem i korzystanie z urządzenia jak z pełnoprawnego komputera.

Niestety, mimo wielu zalet, Windows Phone oraz Windows 10 Mobile nie zdobyły tak dużej popularności jak systemy Android czy iOS. W 2019 roku Microsoft ogłosił zakończenie wsparcia dla systemu Windows 10 Mobile, co oznaczało brak nowych aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa.

Historia

Historia powstania Windows Phone sięga 2010 roku, kiedy to Microsoft przedstawił swój nowy system operacyjny dla smartfonów. Od początku postawiono na innowacyjny interfejs użytkownika, który nawiązywał do popularnego systemu dla komputerów Windows 7. Windows Phone miał zastąpić poprzedni system Microsoftu dla smartfonów, Windows Mobile, który nie zdobył dużej popularności.

Wersje systemu Windows Phone

Źródło: Windows Expert

W kolejnych latach Microsoft wydawał nowe wersje systemu operacyjnego Windows Phone. Pierwszą wersją była Windows Phone 7, która została wydana w październiku 2010 roku. W 2012 roku pojawił się Windows Phone 8, który nowe funkcje m.in.: możliwość zmiany rozmiaru kafelków na ekranie głównym. Ostatnią wersją systemu był Windows Phone 8.1, który został wydany w kwietniu 2014 roku.

W 2015 roku Microsoft zaprezentował nowy system operacyjny dla smartfonów, Windows 10 Mobile. Zostało wprowadzone wiele zmian w interfejsie użytkownika oraz ulepszeń w działaniu systemu. Windows 10 Mobile był dostępny dla kilku urządzeń, w tym dla Lumia 950 i 950 XL, HP Elite x3 oraz Alcatel Idol 4S.

Windows Phone vs Windows 10 Mobile

Źródło: Neowin

Windows 10 to system operacyjny, który wprowadził wiele zmian względem Windows Phone. Przede wszystkim, Windows 10 był uniwersalnym systemem, który mógł działać na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety, konsole Xbox oraz smartfony. Windows Phone był natomiast przeznaczony tylko na smartfony.

Windows 10 wprowadził wiele nowych funkcji. Są to Cortana – asystent głosowy, Microsoft Edge – nową przeglądarkę internetową, a także wiele usprawnień związanych z systemem plików. Windows 10 wprowadził również nowe funkcje związane z wirtualnymi pulpitami, które umożliwiają użytkownikom lepszą organizację swojej pracy.

W Windows 10 pojawił się Sklep Windows, która oferuje wiele aplikacji oraz gier, które działają na urządzeniach Windows 10. Windows Phone posiadał natomiast sklep z mniejszą liczbą dostępnych aplikacji.

Ostatecznie, system był bardziej rozbudowanym i uniwersalnym systemem operacyjnym niż Windows Phone, który był bardziej skoncentrowany na funkcjonalnościach dla smartfonów.

Pierwsze telefony z Windows Phone

Pierwsze telefony z systemem Windows Phone to HTC HD7, Samsung Focus i LG Quantum, które zostały wydane w październiku 2010 roku. Później pojawiły się kolejne modele, w tym Nokia Lumia 800 i 900, które były flagowymi urządzeniami z systemem operacyjnym Windows. Innymi producentami telefonów z Windows Phone były m.in. HTC, Samsung, Huawei, ZTE i Acer.

Pierwsze telefony z Windows 10 Mobile

Źródło: msmobile

Pierwsze telefony z systemem Windows 10 Mobile miały swoją premierę w 2015 roku. Były to modele Lumia 950 i Lumia 950 XL, stworzone przez firmę Microsoft. Firma z Redmond była głównym producentem smartfonów z systemem Windows Phone.

Lumia 950 i Lumia 950 XL były pierwszymi smartfonami z systemem Windows 10 Mobile, które wprowadziły wiele nowych funkcji. Tryb Continuum pozwalał na połączenie smartfona z monitorem i korzystanie z urządzenia jak z pełnoprawnego komputera.

Oba modele oferowały także świetne aparaty fotograficzne, które były jednymi z najlepszych wśród smartfonów na rynku w tamtym czasie. Lumia 950 miała aparat o rozdzielczości 20 megapikseli, natomiast Lumia 950 XL posiadała aparat o rozdzielczości 20 megapikseli z optyczną stabilizacją obrazu.

Niestety, mimo wysokich oczekiwań, modele Lumia 950 i Lumia 950 XL nie zdobyły tak dużej popularności jak konkurencyjne smartfony z systemem Android czy iOS. Było to spowodowane m.in.: wadami oprogramowania, niedostateczną ilością dostępnych aplikacji oraz brakiem wsparcia ze strony producentów innych urządzeń, co przyczyniło się do końca produkcji telefonów z systemem Windows 10 Mobile.

Microsoft Continuum

Źródło: Microsoft

Microsoft Continuum to funkcja, która została wprowadzona wraz z systemem Windows 10 Mobile. Pozwala ona użytkownikom na korzystanie z smartfona Lumia 950 lub Lumia 950 XL jak z pełnoprawnego komputera.

Dzięki Microsoft Continuum, użytkownicy mogą podłączyć swój smartfon do monitora, klawiatury i myszy za pomocą Microsoft Display Dock. Po podłączeniu, użytkownicy mogą korzystać z interfejsu Windows 10 Mobile w trybie desktopowym, który jest bardziej przypominający klasyczny system Windows. Użytkownik ma dostęp do większej przestrzeni roboczej, a aplikacje uruchamiane są w pełnym ekranie.

Funkcja Microsoft Continuum była przydatna dla osób, które często podróżowały i potrzebowały lekkiego i poręcznego urządzenia, które zastąpi im komputer. Dzięki Continuum, użytkownik mógł wygodnie korzystać ze swojego smartfona, gdy był poza domem lub biurem. Po podłączeniu do monitora i akcesoriów, z łatwością można przełączyć się w tryb desktopowy i pracować jak na tradycyjnym komputerze.

Bezpieczeństwo Windows 10 Mobile

Telefony z systemem Windows 10 były w dużej mierze bezpieczne, ponieważ Microsoft regularnie aktualizował oprogramowanie, w tym zabezpieczenia. Niestety, system ten nie zdobył dużej popularności, głównie z powodu braku wsparcia dla popularnych aplikacji oraz niewystarczającej liczby dostępnych aplikacji. W końcu Microsoft ogłosił zakończenie wsparcia dla systemu Windows 10 Mobile w grudniu 2019 roku.

Podsumowanie

Podsumowując, Windows Phone oraz Windows 10 Mobile były systemami operacyjnymi stworzonymi przez Microsoft dla smartfonów. Charakteryzowały się minimalistycznym interfejsem, płynnym działaniem oraz integracją z usługami Microsoftu. Windows 10 Mobile wprowadził wiele nowych funkcji, takich jak interfejs kontroli gestów czy wbudowany tryb Continuum. Niestety, telefony z systemem Windows nigdy nie były dosyć popularne. Zmusiło to Microsoft do ogłoszenia zakończenia wsparcia dla Windows 10 Mobile w 2019 roku.

Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!

Podziel się swoją opinią
Konrad Grzybowski
Konrad Grzybowski

Od lat pasjonuję się technologią oraz wszelkiego rodzaju gadżetami. Uwielbiam oglądać oraz czytać materiały o nowinkach w świecie tech. Hobbistycznie zajmuje się naprawą telefonów. Z zawodu jestem specjalistą IT.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze