Kolejne zwolnienia w sektorze IT. Accenture zwalnia 19 000 pracowników.

Nie widać końca masowych zwolnień w branży IT

Niedawno pisałem o zwolnieniach w Amazonie, który jest gigantem e-commerce oraz w branży IT. Zwolnienia dotknęły 9 000 pracowników. Wcześniej pisałem również o zwolnieniach 10 000 pracowników Meta (właściciel Facebook, Instagram, WhatsApp). Praktycznie każda korporacja wprowadza ogromne cięcia i zaczyna zwalniać tysiące swoich pracowników. Zapraszam do przeczytania całego artykułu, w którym podałem więcej szczegółów o zwolnieniach w Accenture.

Accenture obniżyło swoje roczne prognozy przychodów i zysków i zdecydowało się na redukcję zatrudnienia o około 2,5%, czyli 19 tysięcy pracowników. Ponad połowa miejsc pracy, które mają zostać zlikwidowane, będzie dotyczyć różnych stanowisk korporacyjnych, poinformował Accenture w czwartek. Po tym komunikacie cena akcji korporacji wzrosły o 6,4%.

Od końca ubiegłego roku sektor technologiczny zwolnił setki tysięcy pracowników z powodu spadku popytu spowodowanego wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi. Rival Cognizant Technology Solutions w zeszłym miesiącu poinformował o mniejszej ilości zawartych umów, oraz prognozuje kwartalne przychody poniżej oczekiwań. Po tym komunikacie ceny akcji firmy poleciały w dół. IBM Corp i wiodąca indyjska firma świadcząca usługi IT Tata Consultancy Services również odnotowały spadki w Europie, gdzie wojna na Ukrainie wpłynęła na wydatki klientów.

Mniejsze przychody Accenture powodem zwolnień

Accenture przewiduje, że roczny wzrost przychodów wyniesie 9%, w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu do 11%. Oczekuje się, że zysk za jedną akcje wyniesie maksymalnie 11,06 USD. To mniej niż wcześniej zakładano – 11,52 USD zysku za akcje. Firma poniesie koszty odpraw dla pracowników w wysokości 1,2 miliarda dolarów.

Ciągła zmienność i niepewność na rynkach światowych jeszcze wyraźniej uświadamia klientom, że muszą zmienić więcej, a nie mniej. Dwie z pięciu kluczowych zmian, które wprowadzimy w najbliższym czasie to, potrzeba reorganizacji przedsiębiorstwa oraz możliwość dostępu do potencjału talentów, tworzenia ich i uwalniania. Ma to kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu w krótkim, średnim i długim okresie terminie.

Nasze strategie prowadzą do rozwoju technologii, zwłaszcza chmury, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa. Znajduje to odzwierciedlenie w najnowszych szacunkach rynkowych, które są nieco niższe niż zakładano. Po drugie, firmy nadal koncentrują się na przeprowadzaniu skompresowanych transformacji w celu szybszego osiągnięcia niższych kosztów, silniejszego wzrostu, większej elastyczności i większej odporności.

Julie Sweet – dyrektor generalny Accenture

Firma Enterprise Technology Research przeprowadziła ankietę wśród 1000 korporacji świadczących usługi w branży IT. Wyniki pokazują, że korporacje ​​przewidują zmniejszony wzrost budżetu w 2023 r. Oczekiwany wzrost wynosi obecnie 3,4%, co oznacza spadek z 5,6% wzrostu odnotowanego w październiku 2022 r.

Ostatnie zwolnienia w branży IT mogą być dopiero początkiem lawiny, która zaczyna się rozpędzać. Do ten pory zwolniono już 153 208 pracowników z branży IT, gdzie w całym 2022 roku zwolniono 161 411 pracowników. Na tej stronie możecie na bieżąco śledzić zwolnienia w całej branży IT.

Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!

Podziel się swoją opinią
Konrad Grzybowski
Konrad Grzybowski

Od lat pasjonuję się technologią oraz wszelkiego rodzaju gadżetami. Uwielbiam oglądać oraz czytać materiały o nowinkach w świecie tech. Hobbistycznie zajmuje się naprawą telefonów. Z zawodu jestem specjalistą IT.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze