Microsoft 365 Copilot odmieni pakiet Office

Źródło: TheVerge
Copilot to coś więcej niż chatbot. Microsoft stopniowo buduje asystenta AI, o którym marzy od lat.

Nowy Copilot firmy Microsoft, oparty na sztucznej inteligencji, zmierza na nasze komputery. Przez lata obserwowałem, jak Microsoft demonstruje przyszłość pracy, przedstawiając koncepcje dotyczące wirtualnych asystentów. Copilot jest nalepszym asystentem w pracy, jakiego kiedykolwiek widziałem.

„Naszym zdaniem jest to nowy sposób przetwarzania danych, nowy sposób pracy z technologią i najbardziej adaptacyjna technologia, jaką widzieliśmy” — mówi Jon Friedman.

Friedman podczas konferencji Teams przedstawiał Copilot,. Microsoft stworzył niesamowity film marketingowy , który pokazuje potencjał Copilot. Widok Friedmana demonstrującego to w aplikacjach Office i w Teams przekonał mnie, że na zawsze zmieni sposób interakcji z oprogramowaniem.

Copilot pojawi się w pakiecie Office jako przydatny chatbot AI na pasku bocznym. Możesz być w środku dokumentu programu Word i pojawi się on delikatnie po podświetleniu całego akapitu. Podobnie jak w programie Word ma monity interfejsu użytkownika, które podkreślają błędy ortograficzne. Możesz go użyć do przepisywania akapitów z 10 sugestiami nowego tekstu, lub możesz poprosić Copilot o wygenerowanie dla Ciebie treści dokumentów.

Źródło: Microsoft
Copilot może nauczyć Cię funkcji pakietu Office

Copilot oferuje nie tylko interfejs chatbota — możesz go używać do wydawania poleceń aplikacjom pakietu Office, takim jak Excel i PowerPoint. Jeśli patrzysz na slajdy i chcesz, aby każdy tytuł był pomarańczowy zamiast niebieskiego, poproś Copilota, zamiast zagłębiać się w funkcje programu PowerPoint.

W programie Excel Copilot może wygenerować tabelę przestawną, utworzyć wykres lub pomóc zrozumieć wiersze i kolumny danych, które masz przed sobą. „Jednym ze sposobów, w jaki rozpoczynamy pracę z Copilotem, jest pomoc w analizowaniu i zrozumieniu danych” — mówi Friedman

„Możesz zapytać Copilot, co robi z danymi, możesz uzyskać od Copilot wykresy na podstawie trendów, które widzi w danych, i możesz wstawić to do arkusza kalkulacyjnego”. Excel ma funkcję „pokaż mi” dla Copilota, która pozwoli sztucznej inteligencji nauczyć Cię, jak wykonała polecenie.

Microsoft powoli rozwija wizję, którą miał dla swojego asystenta Cortany, a nawet Clippy’ego. „Uwielbiam to, że nasze dziedzictwo jest pełne produktów, które starają się dostosować do ludzi” — mówi Friedman. 

„Copilot ma pewne podobieństwa z niektórymi programami, które robiliśmy w przeszłości, ale jest o wiele bardziej wydajny i służy do obsługi programów, co pozwoli zaoszczędzić czas”.

Firma Microsoft dostosowała system Copilot do każdej aplikacji pakietu Office, więc istnieją różne sposoby zarządzania nim. Friedman przedstawił, jak Copilot może pomóc w pisaniu e-maili w Outlooku, oferując wersje robocze wiadomości. Działa nawet w mobilnej wersji Outlooka.

Outlook Mobile oraz wady Copilota

Outlook Mobile to pierwsze miejsce, w którym robimy duże postępy” — wyjaśnia Friedman. Program Outlook może streszczać wszystkie wiadomości e-mail, generować wersje robocze i ułatwiać segregację wiadomości. Wyobraź sobie tworzenie całych dokumentów programu Word z telefonu bez konieczności pisania na małej klawiaturze ekranowej. 

W nadchodzących miesiącach będziemy mieli więcej do omówienia na temat urządzeń mobilnych” — mówi Friedman. Możesz sobie tylko wyobrazić, w jakim kierunku się to wszystko potoczy.

Choć Copilot jest imponujący, to niestety ma kilka wad takich jak, wstawianie uprzedzeń rasowych lub płciowych do tekstu. Wady oprogramowania niepokoją w wyszukiwarce, ale kiedy mówimy o Excelu lub skrzynce odbiorczej e-mail, to jest zupełnie inny poziom etyki.

Źródło: Microsoft
Błędy Copilota

Firma Microsoft otrzymuje wiadomości o błędach w Copilot, które pojawiają się podczas korzystania z niego. W programie PowerPoint widnieje komunikat o treści: „Zawartość jest generowana przez sztuczną inteligencję i może zawierać nieścisłości w przypadku materiałów wrażliwych. Pamiętaj, aby zweryfikować informacje.” Gdzie indziej pojawiają się monity, które mówią: „Treści generowane przez sztuczną inteligencję mogą być nieprawidłowe”. Microsoft próbuje zaprojektować system w taki sposób, aby przypominał ci, że to ty rządzisz.

„Dajemy Ci narzędzia do zgłaszania błędów. Tworzymy podpowiedzi, które pomogą Ci pisać dobre teksty. Wszystko, co robimy w zakresie doświadczenia użytkownika, ma na celu uczynienie go.” – mówi Friedman.

Widzieliśmy, co się dzieje, gdy coś pójdzie nie tak w wyszukiwarce Bing firmy Microsoft. Chatbot oparty na sztucznej inteligencji zaczął obrażać użytkowników , więc Microsoft musiał wprowadzić ograniczenia. W rozmowie z The Verge, Bing twierdził nawet, że szpiegował pracowników Microsoftu za pomocą kamer internetowych na ich laptopach i manipulował nimi.

„Wszystko, czego dowiadujemy się z usługi Bing w wersji beta, pomaga nam ograniczać te zagrożenia” — mówi Friedman. Microsoft zbiera te dane i będzie je stosował w Copilot.

Microsoft będzie powoli wdrażał nową funkcję Copilot. Początkowo będzie dostępny tylko dla 20 firm, zanim Microsoft udostępni go większej liczbie. Microsoft zaczyna od klientów korporacyjnych, zanim udostępni go konsumentom.

„Nasz punkt wyjściowy jest w dobrym położeniu, ale jeszcze nie wiemy, czy działa tak, jakbyśmy tego chcieli i czy pomaga ludziom w wykonywaniu ich pracy” — mówi Friedman. Microsoft działa tak szybko, jak to możliwe, żeby rozszerzyć skalę działalności nowej funkcji, w przemyślany i odpowiedzialny sposób.

Czy jednak Microsoft nie działa zbyt szybko? Google ogłosiło na początku tego tygodnia własne funkcje sztucznej inteligencji dla Gmaila. Wielu ekspertów martwi się, że giganci technologiczni nie biorą pod uwagę negatywnego wpływu tych narzędzi.

„W naszym umyśle działamy szybko”.

„W naszym umyśle działamy bardzo szybko” — mówi Friedman. „Jesteśmy rozważni, udostępniając go 20 klientom i współpracując z nimi”. Pomimo doniesień o zwolnieniu przez Microsoft zespołu ds. etyki i społeczeństwa, który uczył pracowników, jak odpowiedzialnie tworzyć narzędzia AI, Friedman twierdzi, że Microsoft zwiększa liczbę osób pracujących nad tymi problemami. 

„Jeśli chodzi o nasze inwestycje w etykę i sztuczną inteligencję, we wszystkich zespołach produktowych zatrudniliśmy więcej ekspertów ds. etyki i sztucznej inteligencji” — mówi Friedman.

Microsoft wie, że Copilot nie jest doskonały i że dopracowanie go zajmie trochę czasu. Microsoft ma nadzieję, że praca, którą wykonuje, aby ułatwić edytowanie odpowiedzi, poprawianie źródeł i zgłaszanie opinii, ostatecznie poprawi system.

Copilot nie będzie polegać wyłącznie na generowaniu danych tekstowych. Firma Microsoft chce wykorzystywać narzędzie Copilot do generowania obrazów, wideo i nie tylko.

Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!

Podziel się swoją opinią
Konrad Grzybowski
Konrad Grzybowski

Od lat pasjonuję się technologią oraz wszelkiego rodzaju gadżetami. Uwielbiam oglądać oraz czytać materiały o nowinkach w świecie tech. Hobbistycznie zajmuje się naprawą telefonów. Z zawodu jestem specjalistą IT.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze