
Microsoft eksperymentował z wbudowaniem technologii sztucznej inteligencji OpenAI do swoich aplikacji Word, Outlook oraz PowerPoint. The Information donosi, że Microsoft włączył nieznaną dotąd wersję modelu GPT do generowania tekstu przy pomocy sztucznej inteligencji, w aplikacji Word w funkcji autouzupełniania tekstu. Podobne prace trwają nad aplikacjami Outlook oraz PowerPoint.
Microsoft prawdopodobnie używa technologii GPT Open AI do ulepszania wyników wyszukiwania w programie Outlook, dzięki czemu w szybki sposób użytkownicy mogą znaleźć to czego szukają, bez konieczności filtrowania za pomocą słów kluczowych w wiadomościach e-mail. Mówione jest również, że Microsoft przyjrzał się, w jaki sposób AI mogą sugerować odpowiedzi na wiadomości e-mail lub zalecać zmiany w dokumentach, aby ułatwić użytkownikowi poprawne pisanie w programie Word. Na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy Microsoft udostępni tą technologię, na razie są to tylko testy przeprowadzane wewnątrz firmy.

Jeśli Microsoft zacznie rozbudowywać funkcjonalności, która jest obecna w ChatGPT (chatbot wykorzystujący model języka GPT, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika), o którym było głośno w zeszłym roku, wtedy Outlook mógłby samodzielnie komponować odpowiedzi na e-maile złożone z prostych zapytań. Wyobraź sobie, że program Outlook pisze wiadomość do Twoich współpracowników, gdzie informuje ich o Twojej chorobie lub ważnym spotkaniu, wyłącznie na podstawie wydania polecenia “Napisz wiadomość e-mail do mojego zespołu, że nie będzie mnie dzisiaj w firmie, ponieważ źle się czuję”. Podobno Microsoft planuje również uruchomić wersję wyszukiwarki BING, która używa ChatGPT do odpowiedzi na zapytania. Prawdopodobnie ta funkcja zostanie wprowadzona w marcu tego roku co sprawi, że wyszukiwarka Microsoftu stanie się bardziej konkurencyjna w stosunku do Google.
Firma Microsoft będzie musiała stawić czoła wielu wyzwaniom, wprowadzając coraz to bardziej zaawansowane funkcje generowania tekstu przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji do swoich aplikacji. Najważniejsza jest dokładność generowania odpowiedzi. Niestety, ale ChatGPT nadal ma tendencję do przedstawiania błędnych informacji jako faktów, co utrudniałoby tworzenie wszelkiego rodzaju dokumentów.
Dodatkową przeszkodą jest prywatność. Microsoft będzie musiał dostosować nowe rozwiązania do indywidualnych użytkowników, bez narażania ich danych osobowych. The Information donosi, że Microsoft aktualnie pracuje nad modelami chroniącymi prywatność, przy użyciu GPT-3 i jeszcze nieopublikowanego GPT-4.
Firma Microsoft już wykorzystuje sztuczną inteligencję w swoich aplikacjach zwiększających produktywność. Programy Word i PowerPoint automatycznie sugerują podpisy obrazów i slajdów za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Microsoft Teams wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy echa, przerw i akustyki. Dwa lata temu zostało wydane autouzupełnianie kodu za pomocą GPT-3.
W 2019 roku Microsoft zainwestował miliard dolarów w OpenAI, natomiast w 2020 roku wykupił wyłączną licencję na technologię GPT-3.
“Sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki robisz wszystko w systemie Windows” – powiedział Panos Panay, szef Microsoft Windows oraz Surface, na scenie podczas targów CES w zeszłym tygodniu.
Fajny artykuł, polecam 🙂