
Parlament Kanady przesłuchuje dyrektorów Google w sprawie blokowania wiadomości
Firma Alphabet Inc. należąca do Google zaprzestanie blokowania artykułów w wynikach wyszukiwania w Kanadzie. Zmiany zostaną wprowadzone od 16 marca, poinformował przedstawiciel firmy przed kanadyjskim panelem parlamentarnym badającym tę sprawę.
W zeszłym miesiącu Google rozpoczął testowanie ograniczonej cenzury wiadomości jako potencjalnej odpowiedzi na projekt ustawy rządu kanadyjskiego. Ustawa ma zmusić platformy internetowe do płacenia wydawcom w Kanadzie za treści informacyjne. Google twierdzi, że test jest podobny do tysięcy innych testów usług, które firma przeprowadza regularnie. Testy, które – według firmy – wpłynęły na mniej niż 4% kanadyjskich użytkowników, rozpoczęły się 9 lutego i miały trwać pięć tygodni.
Wypowiadając się przed komisją parlamentarną badającą testy, menedżer ds. polityki publicznej Google, Jason Kee, potwierdził, że testy zakończą się w przyszłym tygodniu.
Meta Facebook oraz Google

“Chcę podkreślić, że to tylko testy. Nie podjęto żadnych decyzji dotyczących zmian produktowych” – powiedział Kee. W zeszłym miesiącu premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że to “straszny błąd” dla Google. Ustawa “Online News Act” wprowadziła przepisy dla platform, takich jak Meta Facebook i Google, dotyczące negocjowania umów komercyjnych i płacenia wydawcom za treści informacyjne.
“Rzeczywiście mnie to dziwi, że Google zdecydował się uniemożliwić Kanadyjczykom dostęp do wiadomości zamiast płacić dziennikarzom za ich pracę” – powiedział premier Kanady. Martin Shields przesłuchał również właścicieli lokalnych gazet oraz redakcji w sprawie blokowania ich artykułów przez Alphabet Inc.
Przesłuchanie szefowej Google Canada

Podczas przesłuchania Sabrina Geremia, szefowa Google Canada, podkreśliła, że Google jest jedną z największych firm na rynku medialnym w Kanadzie. Firma przyczynia się do ruchu na lokalnych redakcjach, generując 3,6 miliarda bezpłatnych wejść na strony z newsami. Alphabet Inc. posiada umowy licencyjne z ponad 150 wydawnictwami w całym kraju.
Facebook również wyraził obawy co do ustawy i ostrzegł, że może być zmuszony do zablokowania udostępniania wiadomości na swojej platformie.
Przemysł mediów w Kanadzie poprosił rząd o większą regulację firm technologicznych, aby pozwolić branży na odzyskanie finansowych strat poniesionych w latach, gdy giganci technologiczni stopniowo zdobywali większą część rynku.
Propozycja rządu w Ottawie jest podobna do przełomowej ustawy, którą w 2021 roku przyjęła Australia. Wywołało to groźby ze strony Google i Facebooka dotyczące ograniczenia ich usług. Ostatecznie obie firmy zawarły umowy z australijskimi firmami medialnymi po wprowadzeniu szeregu poprawek do ustawy.
Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!