Włochy zakazują ChatGPT

Włoskie organy regulacyjne zakazują używania ChatGPT w związku z domniemanym naruszeniem przepisów o prywatności danych.

Włoski krajowy regulator prywatności wydał zakaz używania chatbota AI ChatGPT, oskarżając twórców OpenAI o “bezprawne gromadzenie danych osobowych”. Nakazano OpenAI natychmiastowe zaprzestanie gromadzenia danych włoskich użytkowników.

Krajowy Urząd Ochrony Danych, GPDP, wydał dziś rano komunikat prasowy, w którym stwierdził, że firma nie ma prawnego uzasadnienia dla gromadzenia danych osobowych użytkowników. GPDP informuje, że OpenAI nie ma mechanizmu uniemożliwiającego nieletnim użytkownikom dostęp do usługi. Oznacza to, że “naraża nieletnich na absolutnie nieodpowiednie odpowiedzi w porównaniu z ich stopniem rozwoju i samoświadomości”.

Chatbot Replika.ai został zablokowany w lutym

To nie pierwszy raz, kiedy włoski organ nadzorujący dane podjął takie działania przeciwko chatbotowi. Regulator wcześniej zakazał użwania aplikacji chatbota Replika.ai, w lutym tego roku. Replika stała się znana z osobistych relacji, które niektórzy użytkownicy rozwijają z chatbotem.

Nadal można uzyskać dostęp do ChatGPT za pośrednictwem VPN przekierowującego ruch przez Włochy. Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim OpenAI zastosuje się do zakazu zaprzestania przetwarzania danych włoskich użytkowników. Korporacja ma 20 dni na poinformowanie o tym, jakie środki zostały podjęte, aby spełnić wymagania organów regulacyjnych. Firma może zostać ukarana grzywną w wysokości do 20 milionów euro (lub 4 procent rocznego globalnego obrotu), jeśli tego nie zrobi.

Bardzo Ci dziękuję za dotrwanie do tego momentu! To dla Ciebie właśnie tworzę każdy artykuł na moim blogu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! Zapraszam do śledzenia wpisów na moim blogu, pozostawienia komentarza oraz polubienia profilu na Facebooku!

Podziel się swoją opinią
Konrad Grzybowski
Konrad Grzybowski

Od lat pasjonuję się technologią oraz wszelkiego rodzaju gadżetami. Uwielbiam oglądać oraz czytać materiały o nowinkach w świecie tech. Hobbistycznie zajmuje się naprawą telefonów. Z zawodu jestem specjalistą IT.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze